Waarom wel meldplicht vrijwilligerswerk in WAO en niet in WGA?

Stel uw vraag aan het UWV Webcare team
Plaats reactie
Ernst Jan
Newbie
Newbie
Berichten: 16
Lid geworden op: 11 okt 2017, 10:58

11 nov 2017, 16:46

Het valt me op dat alleen WAO'ers een meldplicht hebben voor vrijwilligerswerk: https://www.uwv.nl/particulieren/ziek/z ... swerk-door maar WGA'ers niet: https://www.uwv.nl/particulieren/ziek/z ... swerk-door als zij voor minstens 80 % arbeidsongeschikt zijn: Kunt u minder dan 20% van uw oude loon verdienen? En doet u vrijwilligerswerk waar u geen (onkosten)vergoeding voor krijgt? Dan hoeft u dit niet aan ons door te geven.
Waarom is eigenlijk dat verschil in behandeling tussen WAO'ers en WGA'ers?
Gebruikersavatar
uwv_webcare
Hero Member
Hero Member
Berichten: 1404
Lid geworden op: 03 aug 2010, 15:16
Contacteer:

14 nov 2017, 10:54

Hallo Ernst Jan,

Je wilt weten waarom er een verschil is tussen het doorgeven van vrijwilligerswerk bij een WGA-uitkering en een WAO-uitkering.

Als iemand een WGA-uitkering heeft en 80% of meer arbeidsongeschikt is, dan heeft de (onkosten)vergoeding voor vrijwilligerswerk geen invloed op de mate van arbeidsongeschiktheid. Daarom hoef je dit niet door te geven, maar het mag natuurlijk wel. Dan zijn wij goed op de hoogte van je situatie.

Ik laat voor je uitzoeken of dit ook geldt voor WAO'ers die 80% of meer arbeidsongeschikt zijn. Zodra er een antwoord is, komen wij daar op terug.

Met vriendelijke groet,

Nelleke
UWV Webcareteam
Mykel
Newbie
Newbie
Berichten: 34
Lid geworden op: 29 jul 2015, 21:03

14 nov 2017, 20:58

Ben ik nou gek of ben je in de wga 80-100 wel degelijk verplicht vrijwilligerswerk door te geven?

https://www.uwv.nl/particulieren/vrijwi ... -uitkering
Laatst gewijzigd door Mykel op 14 nov 2017, 21:19, 1 keer totaal gewijzigd.
Ernst Jan
Newbie
Newbie
Berichten: 16
Lid geworden op: 11 okt 2017, 10:58

17 nov 2017, 10:09

[quote="Mykel"]
Ben ik nou gek of ben je in de wga 80-100 wel degelijk verplicht vrijwilligerswerk door te geven?

https://www.uwv.nl/particulieren/vrijwi ... -uitkering
[/quote]

Dat is dus een tegenstrijdigheid tussen 2 verschillende pagina's op de website van het UWV. Net zoals het tegenstrijdig is dat volledig arbeidsongeschikte WAO'ers hun vrijwilligerswerk wel moet melden (decennialang hoefde dat niet) en volledig arbeidsongeschikte WGA'ers niet. Hopelijk gaat uwv-webcare hierin nu duidelijkheid verschaffen.
socrates
Full Member
Full Member
Berichten: 247
Lid geworden op: 30 okt 2016, 09:31

17 nov 2017, 15:52

de artikelen die de inlichtingenplicht regelen voor de WAO en de WIA zijn vrijwel gellijk. Waarschijnlijk is het slechts een evrschil in redactie van beide pagina's omdat ze op verrschillende momenten geschreven zijn.

Of je vrijwilligerswerk moet opgeven staat niet letterlijk in de wet. De wet zegt
(..)verstrekt op verzoek of uit eigen beweging zo spoedig mogelijk alle informatie, waarvan het hem redelijkerwijs duidelijk moet zijn dat die van invloed kan zijn op het recht op uitkering, de hoogte van de uitkering of de betaling van de uitkering, waaronder mede is begrepen informatie in het kader van reïntegratie (..) (art. 27 WIA, artikel 80 van de WAO komt op hetzelfde neer).

In de rechtspraak is bepaald dat niet van belang is of er voor de werkzaamheden betaald wordt, het gaat erom of er een loonwaarde aan kan worden toegeschreven. Daarnaast kan vrijwillerswerk een indicatie geven over de arbeidsbeperkingen. Zowel m.b.t. de WIA als de WAO is het daarom verstandig om vrijwilligerswerk altijd door te geven zodat gecontroleerd kan worden dat het inderdaad vrijwilligerswerk is. Chaufeursdiensten voor een organisatie zijn bijvoorbeeld activiteiten waaraan loonwaarde kan worden toegeschreven en dus niet zonder meer vrijwilligerwerk voor de WAO of WIA.
Met melden kun je nare verrassingen voorkomen terwijl UWV niet al te moeilijk doet over vrijwilligerswerk dat je keurig meld.
Ernst Jan
Newbie
Newbie
Berichten: 16
Lid geworden op: 11 okt 2017, 10:58

27 nov 2017, 17:49

[quote="uwv_webcare"]Als iemand een WGA-uitkering heeft en 80% of meer arbeidsongeschikt is, dan heeft de (onkosten)vergoeding voor vrijwilligerswerk geen invloed op de mate van arbeidsongeschiktheid. Daarom hoef je dit niet door te geven, maar het mag natuurlijk wel. Dan zijn wij goed op de hoogte van je situatie.

Ik laat voor je uitzoeken of dit ook geldt voor WAO'ers die 80% of meer arbeidsongeschikt zijn. Zodra er een antwoord is, komen wij daar op terug.

Met vriendelijke groet,

Nelleke
UWV Webcareteam
[/quote]

Dag Nelleke.

Heb je al een antwoord gevonden?
Gebruikersavatar
uwv_webcare
Hero Member
Hero Member
Berichten: 1404
Lid geworden op: 03 aug 2010, 15:16
Contacteer:

29 nov 2017, 12:01

Dag Ernst Jan,

Ja, er is een antwoord!

Als iemand een WAO-uitkering heeft en 80% of meer arbeidsongeschikt is, dan heeft de (onkosten)vergoeding voor vrijwilligerswerk ook geen invloed op de mate van arbeidsongeschiktheid. Daarom hoef je de wijziging in dit geval ook niet door te geven, maar het mag wel.

@Mykel: Ik kan me voorstellen dat je deze informatie voor de WAO ook wilt vinden op uwv.nl. Ik heb dit intern doorgegeven.

Met vriendelijke groet,

Nelleke
UWV Webcareteam
Ernst Jan
Newbie
Newbie
Berichten: 16
Lid geworden op: 11 okt 2017, 10:58

01 dec 2017, 21:44

[quote="uwv_webcare"]Als iemand een WAO-uitkering heeft en 80% of meer arbeidsongeschikt is, dan heeft de (onkosten)vergoeding voor vrijwilligerswerk ook geen invloed op de mate van arbeidsongeschiktheid. Daarom hoef je de wijziging in dit geval ook niet door te geven, maar het mag wel.

@Mykel: Ik kan me voorstellen dat je deze informatie voor de WAO ook wilt vinden op uwv.nl. Ik heb dit intern doorgegeven.
[/quote]

Bedankt Nelleke. Voor alle duidelijkheid: voor 80% of meer arbeidsongeschikte WGA'ers geldt dat zij vrijwilligerswerk niet hoeven op te geven, maar wel een eventuele onkostenvergoeding: https://www.uwv.nl/particulieren/ziek/z ... swerk-door Kunt u minder dan 20% van uw oude loon verdienen? En doet u vrijwilligerswerk waar u geen (onkosten)vergoeding voor krijgt? Dan hoeft u dit niet aan ons door te geven.
Wordt dit zo ook voor WAO'ers geformuleerd?
Gebruikersavatar
uwv_webcare
Hero Member
Hero Member
Berichten: 1404
Lid geworden op: 03 aug 2010, 15:16
Contacteer:

04 dec 2017, 15:44

Hallo Ernst Jan,

Ja, voor WAO'ers en WGA'ers geldt in deze situatie hetzelfde.
Als er meer bekend is over informatie op uwv.nl (voor WAO'ers), dan laten wij dat weten.

Met vriendelijke groet,

Nelleke
UWV Webcareteam
Plaats reactie